רומן החניכה בקריאה ביקורתית: ג'ורג' אליוט וקריאת התגר הפמיניסטית

Translated title of the contribution: Critical Perspectives on the Coming-of-Age Novel: George Eliot's Feminist Challenge

Research output: Book/ReportBookpeer-review

Abstract


"הספר רומן החניכה בקריאה ביקורתית מתמודד עם הדיון הפמיניסטי הרחב בסוגיית רומן החניכה הנשי במאה ה-19, ומתמקד בג´ורג´ אליוט וברומן החניכה המפורסם שכתבה, הטחנה על הנהר פלוס (1860). הספר מציע, לראשונה בעברית, תמונה מקיפה של ז´אנר מרכזי בספרות העולמית – רומן החניכה – תוך שהוא פורש את רעיון הבילדונג הגרמני ואת הדיונים המרכזיים בז´אנר החניכה ובשיח הפמיניסטי על החניכה הנשית.
לצד הצגת חשיבותה של הביקורת הפמיניסטית, שחושפת את העיוורון המגדרי בחקר הז´אנר, מצביעה ד"ר תמי עמיאל האוזר על נקודות העיוורון של השיח הפמיניסטי עצמו, שמציג את החניכה הנשית ברומן המאה ה-19 כתהליך של הצטמצמות או נסיגה, המנוגד לתהליך הצמיחה המאפיין את החניכה הגברית. בגישה זו, הטחנה על הנהר פלוס נתפס כנציג מובהק של סיפור החניכה הנשי הכושל.
לעומת המוסכמה הזו במחקר הפמיניסטי, מציעה עמיאל האוזר ניתוח מבריק של הרומן ומראה כיצד אליוט שוזרת תהליכים של נסיגה והתפרקות יחד עם היבטים של צמיחה והתפתחות, הן בסיפור התבגרותו של תום והן בסיפור התבגרותה של אחותו מגי, גיבורי הרומן ... " (כריכה אחורית).
Translated title of the contributionCritical Perspectives on the Coming-of-Age Novel: George Eliot's Feminist Challenge
Original languageHebrew
Number of pages253
StatePublished - 2016

Publication series

Nameמגדרים
Publisherהקיבוץ המאוחד

Cite this